Swipe to the right

Toaleta dla niepełnosprawnych - niezbędne pomoce do łazienki.

6 września 2017

Codzienna toaleta osobom zdrowym nie przysparza większych problemów, natomiast dla osób chorych, niepełnosprawnych może być uciążliwa, a dla opiekunów stanowi czasem jeden z trudniejszych elementów opieki. Dla osób leżących codzienna higiena jest w szczególności ważna, aby uniknąć podrażnień i odleżyn. W tym artykule chcemy przedstawić kilka rozwiązań, które z pewnością będą stanowić ogromną pomoc.

Czym są rollery i jak je wykorzystać?

18 kwietnia 2017

Nie każdy może sobie pozwolić na korzystanie z usług masażysty po treningu, jednak każda osoba regularnie uprawiająca sport, powinna dbać o prawidłowe, dokładne rozluźnienie mięśni. W tym przypadku niezastąpiony może być automasaż. Automasaż jest czynnością w której wykorzystujemy nacisk własnego ciała. Nie wymaga on skomplikowanych sprzętów. Gdy samodzielnie nie możesz wykonać masażu, z pomocą przychodzi wałek do masażu. Prawidłowo stosowany roller wykorzystuje ciężar ciała. Bardzo mocno naciska i ugniata przykurczone miejsce, stopniowo zmniejszając napięcie w danym obszarze.

Najczęstsze urazy i kontuzje stawów.

7 lutego 2017

Kontuzje stawów zdarzają się niezwykle często zarówno podczas uprawiania sportu, w pracy jak i podczas czynności codziennych. Czasem są to niegroźne naciągnięcia więzadeł lub nadmierne rozciągnięcie torebki stawowej, z którymi możemy poradzić sobie w domowych warunkach, czasem jednak są to poważne urazy, z którymi należy niezwłocznie udać się po poradę do lekarza.

Czym są i dlaczego powstają żylaki.

13 grudnia 2016

Żylaki są widocznym objawem nieprawidłowości w naczyniach żylnych. Można stwierdzić, iż jest to choroba cywilizacyjna, gdyż co druga kobieta i co piąty mężczyzna po 40 r.ż. zauważa u siebie pierwsze objawy.

Jak dbać o kręgosłup lędźwiowy?

2 listopada 2016

Kręgosłup stanowi podstawę ciała człowieka, niestety jednak codziennie narażamy go na duże przeciążenia, co powoduje jego osłabienie a w konsekwencji dolegliwości bólowe. Kręgosłup zbudowany jest z kręgów oraz krążków międzykręgowych, cała ta konstrukcja podtrzymywana jest przez system mięśniowo-więzadłowy. Krążki międzykręgowe, potocznie nazywane dyskami, zbudowane z pierścienia włóknistego oraz jądra miążdzystego, stanowią doskonała amortyzację. Jednakże aby spełniały swoją funkcję muszą być dobrze uwodnione i ukrwione, ale przede wszystkim powinny mieć wystarczającą przestrzeń między kręgami.

Zdrowe stopy

27 października 2016

Stopa swoją budową i funkcją przystosowana jest do dźwigania i elastycznego przenoszenia ciężaru ciała w czasie chodu, do amortyzowania wstrząsów powstających w czasie poruszania się. Zdrowe stopy są ważnym elementem zdrowia całego organizmu. Stopy chore, zniekształcone utrudniają poruszanie się, sprawiają ból i powodują zmęczenie.

Prawidłowo zbudowana stopa powinna mieć trzy punkty podparcia, tzn, kość piętową, głowa I. kości śródstopia oraz głowa V. kości śródstopia. Pomiędzy tymi punktami rozciągają się sklepienia: podłużne oraz poprzeczne. Łuki stopy, czyli sklepienia mają za zadanie umożliwiają przede wszystkim przenoszenie dużych obciążeń oraz amortyzację wstrząsów. Odbicie zdrowej stopy, czyli ślad postawiony przez bosą stopę na papierze, wykazuje charakterystyczne wgłębienie.

Problem nietrzymania moczu

19 października 2016

Nietrzymanie moczu to mimowolne, niekontrolowane oddawanie moczu. Problem jest bardzo powszechny, szacuje się, że dotyka około 15% populacji. Dolegliwość występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn, jednak to kobiety częściej skarżą się z tego powodu. Nietrzymanie moczu bardziej powszechne jest wśród osób starszych. Około 60% kobiet i 13% kobiet po 60 roku życia zgłasza się z tym problemem do lekarza. Niemniej jednak występuje u osób młodszych, zwłaszcza u kobiet po 30 roku życia.

Haluksy - dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić.

18 października 2016

Haluks inaczej paluch koślawy to deformacja dotycząca stawu śródstopno-paliczkowego stopy. Występuje głównie u kobiet, chociaż wielu mężczyzn także boryka się z tym problemem. Przyczyn haluksów jest kilka:

  • tendencje genetyczne, osłabienie aparatu więzadłowo-torebkowego stawów stopy,
  • zbyt ciasne obuwie,
  • wysokie obcasy, zwłaszcza z wąskimi czubkami,
  • otyłość,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.

Jak wybrać wózek inwalidzki?

10 października 2016

Nasi klienci bardzo często, szukając odpowiedniego wózka dla siebie czy kogoś z rodziny, zastanawiają się na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze, co jest istotne a co mniej ważne w tego typu sprzętach. Wybór wózków jest bardzo duży, różnią się zastosowaniem, przeznaczeniem, parametrami technicznymi a także ceną.

Odleżyny - jak ich uniknąć?

30 września 2016

Osoby ciężko chore nie rzadko zmuszone są do długotrwałego leżenia w łóżku. Niestety powoduje to szereg komplikacji. Jedną z najczęstszych powikłań, jest powstawanie odleżyn. Odleżyny to rany wywołane przewlekłym uciskiem, który sprawia, że krążenie w tych miejscach jest upośledzone. Najbardziej narażone na powstawanie takich ran są miejsca, gdzie tkanki mocno przylegają do kości np.: kość krzyżowa, pięty, kolana, pośladki, biodra,kręgosłup. Uważa się powszechnie, że odleżyny są domeną osób przebywających przewlekle w łóżku lub na wózku inwalidzkim, a do ich rozwinięcia potrzebny jest dłuższy okres czasu. Niestety, w sprzyjających okolicznościach, u szczególnie predysponowanych pacjentów odleżyna może rozwinąć już w ciągu kilku dni, a nawet jednej doby. Leczenie odleżyn jest bardzo trudne , dlatego lepiej im zapobiegać.