Swipe to the right

Czym są i dlaczego powstają żylaki.

Czym są i dlaczego powstają żylaki.
13 grudnia 2016

Żylaki są widocznym objawem nieprawidłowości w naczyniach żylnych. Można stwierdzić, iż jest to choroba cywilizacyjna, gdyż co druga kobieta i co piąty mężczyzna po 40 r.ż. zauważa u siebie pierwsze objawy.

Żeby wytłumaczyć przyczynę powstawania żylaków, należy zwrócić uwagę na to w jaki sposób krew krąży w naszym organizmie. Otóż, jak wiadomo, krew wypływa z serca i płynie po całym ciele tętnicami. Różnica wysokości między najniższym punktem ciała a sercem u dorosłego człowieka, wynosi około jednego metra. Odległość tę krew pokonuje bez problemu, gdyż działa siła grawitacji, problemy zaczynają się przy powrocie krwi do serca, ponieważ musi ona pokonać nie tylko grawitację ale także opór ścian żył. Aby krew mogła płynąć w górę ciała, niezbędne są prawidłowo działające zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi ku dołowi. Same zastawki nie są jednak wystarczającym rozwiązaniem, ponieważ ich zadaniem jest tylko uniemożliwienie powrotu krwi. Prawdziwym motorem procesu odpływu krwi pozbawionej tlenu do serca są mięśnie nóg. Ich praca powoduje, że płyn z łatwością pokonuje wyżej opisane bariery. Wniosek nasuwa się sam - do powstawania żylaków przyczynia się brak lub za mało ruchu, ćwiczeń, spacerów, biegów. Tendencje do tego schorzenia możemy również dziedziczyć nie tylko po rodzicach ale nawet po dziadkach czy pradziadkach. Jednak prowadzą aktywny tryb życia możemy zapobiegać żylakom nawet mając predyspozycje genetyczne. To mięśnie nóg są siłą napędową krwi powracającej z powrotem do serca. Jeśli prowadzimy siedzący, stojący tryb życia, mamy mało ruchu, wówczas mięśnie nóg słabną, przez co w żyłach nóg zalega zbyt dużo krwi pozbawionej tlenu. To z kolei sprawia, że zastawki słabną a ściany żył ulegają rozciągnięciu. W takiej sytuacji zastawka staje się zbyt mała, by zamknąć światło żyły i zaczyna przepuszczać krew ku dołowi.

Najbardziej narażone są więc osoby, które mają pracę stojącą lub siedzącą, dlatego nie zaleca się stać nieruchomo, ale od czasu do czasu chodzić. Chodzenie uruchamia mięśnie tłoczące krew i nie dopuszcza do zastojów. Z kolei podczas siedzenia, nie zakładać nogi na nogę, bo w tej, która zostaje uciśnięta, krew gorzej krąży.

Pośrednimi przyczynami powstawania żylaków są takie czynniki jak: nieodpowiedni ubiór zwłaszcza noszenie podkolanówek i innych części garderoby, ponieważ uciskają naczynia żylne i nie pozwalają na swobodny przepływ krwi, ciąża (ze względu na ucisk naczyń przez macicę, wzrost masy ciała oraz ograniczoną możliwość ruchu) oraz otyłość. Nie bez znaczenia jest także nałogowe palenie papierosów. Nikotyna prowadzi bowiem nie tylko do zwężenia żył, ale także powoduje ich zwapnienie. Kiedy w jakimś miejscu naczynia krwionośnego pojawi się zwężenie, wtedy część przepływającej krwi ulega zatrzymaniu przed tym zwężeniem.oraz nadużywanie alkoholu.

Pierwsze objawy mogące świadczyć o tym, że zaczyna się proces tworzenia żylaków nóg nie są dokuczliwe i łatwo można je zbagatelizować. Do objawów, które powinny wywołać zaniepokojenie należą przede wszystkim obrzęki stóp, spuchnięte kostki, niezbyt silny, ale uporczywy ból, uczucie ciężkości nóg lub chociażby pieczenie stóp.

Wiedząc, że występują predyspozycje do powstawania żylaków lub gdy zaczynają się dopiero pojawiać, powinniśmy przemyśleć zakup specjalnych rajstop, pończoch lub podkolanówek uciskowych. Produkty te są wykonane w taki sposób, aby ucisk zmniejszał się ku górze, przez co zapobiegają gromadzeniu się krwi w żyłach a także rozciąganiu ich ścianek. Rajstopy przeciwżylakowe występują chociażby w ofercie marki Veera, lub Pani Teresa. Rajstopy te posiadają zmienny ucisk, a o jego stopniu stopniu powinien najlepiej zdecydować lekarz. Obie firmy posiadają szeroką gamę kolorystyczną, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Wskazania do stosowania rajstop uciskowych:

 • narastający obrzęk w czasie dnia pracy,
 • uczucie zmęczenia i ciężkości nóg odczuwane wieczorem,
 • żylaki kończyn dolnych u rodziców, rodzeństwa,
 • pojawiające się tzw. pajączki żylne,
 • po rozpoczęciu terapii hormonalnej (leki antykoncepcyjne lub hormonalna terapia zastępcza),
 • widoczne żyły na kończynie bez wyraźnego uwypuklenia nad skórę,
 • obrzęki nóg i powiększające się żylaki u kobiet ciężarnych.

Natomiast przeciwwskazaniami jest na pewno miażdżyca tętnic kończyn dolnych, choroba Buergera, tzw. stopa cukrzycowa.

Na koniec jeszcze kilka wskazówek co robić, czego unikać, aby uniknąć żylaków:

 • przede wszystkim codziennie spaceruj, biegaj lub ćwicz w domu,
 • jeśli jest to możliwe, siedząc, trzymaj nogi uniesione wyżej,
 • siedząc, nie zakładaj nogi na nogę,
 • unikaj obcisłej odzieży oraz butów na wysokim obcasie,
 • unikaj długiego przebywania na słońcu,
 • unikaj solarium i sauny,
 • mając pracę siedzącą lub stojącą od czasu do czasu zrób sobie krótką przerwę na spacer,
 • unikaj papierosów,
 • stosuj dietę bogatą w witaminę C, rutynę, wit. PP, wie. B i E, ogranicz spożywanie tłuszczów, cukrów prostych i żywności typu fast-food.