Swipe to the right

Haluksy - dlaczego powstają?Jak leczyć haluksy?

Haluksy - dlaczego powstają?Jak leczyć haluksy?
18 października 2016

Haluksy co to jest?

Haluks inaczej paluch koślawy to deformacja dotycząca stawu śródstopno-paliczkowego stopy. Występuje głównie u kobiet, chociaż wielu mężczyzn także boryka się z tym problemem. Przyczyn haluksów jest kilka:

  • tendencje genetyczne, osłabienie aparatu więzadłowo-torebkowego stawów stopy, nadruchomość stawów,
  • zbyt ciasne obuwie,
  • wysokie obcasy, zwłaszcza z wąskimi czubkami,
  • otyłość,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.

Najczęściej kilka czynników współgra jednocześnie. Częste chodzenie w wąskich butach na obcasach powoduje nadmierne obciążenie przodostopia i osłabienie sklepienia poprzecznego. Palce stóp zsuwają się do przodu buta i są zbyt mocno ściskane, przez co staw u podstawy palucha zaczyna się deformować a paluch zachodzi na pozostałe palce. Staw śródstopno-paliczkowy palucha ulega podwichnięciu a w kaletce stawu powstaje stan zapalny, który jest przyczyną pieczenia i bólu. Jeśli taka sytuacja występuje nagminnie, powoduje dalsze osłabienie więzadeł stopy i nasilenie patologii. Paluch koślawy stawowi nie tylko defekt kosmetyczny, ale jest też przyczyną bólu i pojawienia się patologicznego chodu, co z kolei ma wpływ na pozostałe stawy i kręgosłup. Dlatego też powinniśmy reagować już we wczesnych fazach schorzenia, nawet jeśli jeszcze nie występują dolegliwości bólowe.

Jak zapobiegać haluksom? Leczenie haluksów.

Haluksom najlepiej zapobiegać, czyli chodzić w wygodnych butach, unikać zbyt ciasnego obuwia, oraz ograniczyć chodzenie w wysokich obcasach, natomiast jeśli je zakładamy to ze specjalnymi wkładkami do butów

Wkładki na haluksy do szpilek/obcasów:

Początkowe i mniej zaawansowane stadium palucha koślawego daje się korygować za pomocą przeznaczonych do tego produktów takich jak:

Wyżej wymienione metody są skuteczne, jeśli deformacja palucha nie jest bardzo zaawansowana, zmniejszają one ból a także zatrzymują postępowanie wady. Natomiast w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Jest to działanie ostateczne, ponieważ jak każdy inny zabieg może nieść za sobą powikłania. Nie każdy też może poddać się operacji, przeciwskazaniem może być na przykład cukrzyca, żylaki czy zaburzenia kardiologiczne. Zabieg wiąże się z nawet 6-tygodniową rekonwalescencją i rehabilitacją. Po zabiegu należy dalej dbać o stopy, zwłaszcza rehabilitacja ma na celu wzmocnienie mięśni stopy i palców a także zmniejszenie stanu zapalnego. Przez pewien okres niezbędne mogą się okazać specjalne buty odciążające przodostopie lub kule inwalidzkie.