Swipe to the right

Haluksy - dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić.

Haluksy - dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić.
18 października 2016

Haluks inaczej paluch koślawy to deformacja dotycząca stawu śródstopno-paliczkowego stopy. Występuje głównie u kobiet, chociaż wielu mężczyzn także boryka się z tym problemem. Przyczyn haluksów jest kilka:

  • tendencje genetyczne, osłabienie aparatu więzadłowo-torebkowego stawów stopy, nadruchomość stawów,
  • zbyt ciasne obuwie,
  • wysokie obcasy, zwłaszcza z wąskimi czubkami,
  • otyłość,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.

Najczęściej kilka czynników współgra jednocześnie. Częste chodzenie w wąskich butach na obcasach powoduje nadmierne obciążenie przodostopia i osłabienie sklepienia poprzecznego. Palce stóp zsuwają się do przodu buta i są zbyt mocno ściskane, przez co staw u podstawy palucha zaczyna się deformować a paluch zachodzi na pozostałe palce. Staw śródstopno-paliczkowy palucha ulega podwichnięciu a w kaletce stawu powstaje stan zapalny, który jest przyczyną pieczenia i bólu. Jeśli taka sytuacja występuje nagminnie, powoduje dalsze osłabienie więzadeł stopy i nasilenie patologii. Paluch koślawy stawowi nie tylko defekt kosmetyczny, ale jest też przyczyną bólu i pojawienia się patologicznego chodu, co z kolei ma wpływ na pozostałe stawy i kręgosłup. Dlatego też powinniśmy reagować już we wczesnych fazach schorzenia, nawet jeśli jeszcze nie występują dolegliwości bólowe.

Haluksom najlepiej zapobiegać, czyli chodzić w wygodnych butach, unikać zbyt ciasnego obuwia, oraz ograniczyć chodzenie w wysokich obcasach, natomiast jeśli je zakładamy to ze specjalnymi wkładkami do butów, zapobiegającymi przemieszczaniu się stopy, na przykład: wkładki peloty przeciwpoślizgowe Ormex, wkładki przeciwpoślizgowe Oppo. Zalecane jest również ćwiczenia mięśni stóp, wzmacnianie sklepienia poprzecznego i podłużnego stopy.

Początkowe i mniej zaawansowane stadium palucha koślawego daje się korygować za pomocą przeznaczonych do tego produktów takich jak:

  • kliny międzypalcowe, separatory - przywracają palcom stóp właściwe ustawienie, zmniejszają ból i tarcie, szczególnie polecane w przypadku występowania haluksów i zachodzących na siebie palców. Wśród tego typu klinów możemy znaleźć kliny na halluksy Oppo, kliny z osłoną na haluks oraz aparat korekcyjny Marcin II,
  • osłony na wystającą kostkę np.: opaska na halluksy Oppo 6741, która chroni halluksy, a jednocześnie utrzymuje paluch we właściwej pozycji i zapewnia optymalną dystrybucję nacisku masy ciała,
  • aparaty korekcyjne na noc, które utrzymują palce przez długie godziny snu lub wypoczynku w skorygowanej pozycji na przykład: aparat korekcyjny Marcin I,
  • aparaty korekcyjne, które można stosować zarówno w nocy jak i podczas chodu hallufix Aircast, Bunito Duo. Powodują one nie tylko odpowiedni ustawienie palucha ale także umożliwiają dynamiczną korekcję podczas chodu.

Wyżej wymienione metody są skuteczne, jeśli deformacja palucha nie jest bardzo zaawansowana, zmniejszają one ból a także zatrzymują postępowanie wady. Natomiast w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Jest to działanie ostateczne, ponieważ jak każdy inny zabieg może nieść za sobą powikłania. Nie każdy też może poddać się operacji, przeciwskazaniem może być na przykład cukrzyca, żylaki czy zaburzenia kardiologiczne. Zabieg wiąże się z nawet 6-tygodniową rekonwalescencją i rehabilitacją. Po zabiegu należy dalej dbać o stopy, zwłaszcza rehabilitacja ma na celu wzmocnienie mięśni stopy i palców a także zmniejszenie stanu zapalnego. Przez pewien okres niezbędne mogą się okazać specjalne buty odciążające przodostopie lub kule inwalidzkie.