Swipe to the right

Chcesz kupić łóżko rehabilitacyjne? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Chcesz kupić łóżko rehabilitacyjne? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.
29 września 2016


Opieka nad osobą przewlekle chorą może być trudna dla najbliższej rodziny lub opiekunów. Pacjenci ci często wymagają całodobowej opieki. Na rynku medycznym dostępny jest duży wybór produktów rehabilitacyjnych, które tę opiekę ułatwiają. Są to m.in. łóżka rehabilitacyjne (często nazywane szpitalnymi). Producenci jednak starają się aby te łóżka wyglądały jak domowe i nie kojarzyły się chorym ze szpitalem. Na co jednak, poza wyglądem, zwrócić uwagę kupując łóżko rehabilitacyjne?

Bardzo przydatną funkcją jest elektryczna regulacja wysokości łóżka. Możliwość podniesienia lub obniżenia wysokości znacznie ułatwia czynności pielęgnacyjne czy też rehabilitację przyłóżkową. Funkcja ta jest ważna przede wszystkim dla osoby opiekującej się chorym, ponieważ ustawienie łóżka na odpowiedniej wysokości znacznie odciąża kręgosłup. Jednak służy też pacjentom, którzy z łóżka mogą wstawać lub przesiadają się na wózek inwalidzki.Luna Basic 2 - Darmowa Dostawa i montaż na terenie Warszawy

Wiele łóżek posiada możliwość ustawienia poszczególnych segmentów leża. Pozwala to m.in. podnieść zagłówek, dzięki czemu chory może swobodnie siedzieć, nawet w przypadku gdy samodzielnie nie potrafi utrzymać się w takiej pozycji. Wspomaga to oddychanie a także ułatwia jedzenie posiłków. Z kolei możliwość podniesienia ud i podudzi zmniejsza ryzyko powstawania przykurczy oraz sztywność w stawach. Często w łóżkach tego typu można stosować pozycję antytrendelenburga, czyli ułożenie górnej części ciała pod kątem 30 st. z jednoczesnym podparciem pod stopami. Dzięki takiemu ułożeniu chory ma lepszy kontakt z otoczeniem. Jest ona także stosowana przed próbami pionizacji pacjenta, który długo przebywał w pozycji horyzontalnej. Poszczególne ustawienia leża mogą być sterowane pilotem lub za ręcznie za pomocą systemu zapadkowego.

Istotną cechą jest także możliwość ustawienia barierek bocznych. Barierki ustawione wysoko zapewniają bezpieczeństwo choremu, natomiast obniżenie umożliwia wygodne siedzenie czy wstawanie.

Łóżko wyposażone w kółka umożliwia jego przestawianie czy też dbanie o czystość w domu. Dodatkowo hamulce zapewniają stabilność i co za tym idzie bezpieczeństwo pacjenta.

Burmeier Economic - Darmowa dostawa i montaż na terenie Warszawy

Kupując łóżko rehabilitacyjne, warto tez zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe jak na przykład trójkątny wysięgnik, który pomaga choremu zmienić pozycję, podciągnąć się na łóżku, przez co także znacząco odciąża opiekuna.

Akcesoria, które mogą być przydatne w opiece domowej nad chorym, to na przykład stolik przyłóżkowy. Dzięki niemu pacjent sam może zjeść posiłek, nie wstając z łózka. Produktem, o który często pytają klienci jest również zestaw do mycia głowy, który umożliwia pielęgnację głowy chorego w łóżku.

Meblem, który może okazać się bardzo przydatny w pokoju chorego, jest również szafka przyłóżkowa. Jak wiadomo wokół osoby leżącej potrzeba sporo miejsca na przechowywanie. Szafka jak najbardziej spełnia rolę schowka na przykład na pieluchy pacjenta czy niezbędne kosmetyki, które zawsze możemy mieć pod ręką. Szafki tego typu zazwyczaj posiadają regulowany przesuwny bal, który z powodzeniem może służyć choremu jako stolik lub podkładka pod książkę.

Oferta producentów łóżek rehabilitacyjnych jest bardzo bogata. Wśród najbardziej znanych możemy znaleźć niemiecką firmę Burmeier lub belgijską Vermeiren. Posiadają oni łóżka w różnych cenach i stylistyce, jednak o podobnych funkcjach. Standardem zatem jest elektryczna regulacja leża, możliwość ustawienia wysokości łóżka,wyposażenie typu kółka a także dodatki jak wysięgnik. Bardzo popularnym produktem jest łóżko Luna Basic 2 lub Luna 2. Druga propozycja jest rozbudowaną wersją modelu Luna Basic 2 z zabudowanymi panelami od strony głowy i nóg, dzięki czemu spełnia wymagania osób, które dużą wagę przywiązują do wyglądu mebli. Innymi równie ciekawymi propozycjami łóżek jest np.: łóżko rehabilitacyjne Burmeier Economic II lub Arminia III. Łóżka rehabilitacyjne zazwyczaj są konstrukcji drewnianej. Mogą być z leżem drewnianym lub metalowym. Są wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów, dodatkowo łatwych do dezynfekcji. Różnorodność dodatkowych akcesoriów daje możliwość do spersonalizowania łóżka pod swoje potrzeby. Wszystkie łóżka dostępne w ofercie spełniają najwyższe europejskie standardy jakości a także bezpieczeństwa. Zarówno firma Vermeiren jak i Burmeier są doświadczonymi producentami produktów rehabilitacyjnych jak łóżka czy wózki rehabilitacyjne. Długoletni staż w branży spowodował, iż proponowany sprzęt jest dopasowany do potrzeb pacjentów, cechuje go wysoka funkcjonalność połączona z nowoczesnym wyglądem, który sprawia, że łóżko w warunkach domowych wygląda przytulnie i elegancko. Obydwie firmy mają swoich przedstawicieli w Polsce, dzięki czemu nie musimy martwić się serwisem, kontakt oraz fachowa pomoc jest priorytetem w przypadku wspomnianych producentów.

Warto też pamiętać o tym, że do takiego łóżka potrzebny jest materac, najlepiej przeciwodleżynowy, aby zapobiegać powstawaniu ran na ciele chorego. Niektóre sklepy posiadają w swojej ofercie zestawy, nierzadko w konkurencyjnej cenie jak np.: zestaw łóżko rehabilitacyjne Luna Basic 2 z materacem.

Opieka nad chorym członkiem rodziny przysparza wiele problemów, jednak obecnie oferta produktów, które mają tę opiekę ułatwić, jest bardzo duża. Warto skorzystać z tych propozycji, aby stworzyć jak najlepsze warunki dla chorego, ale też a może przede wszystkim, po to aby odciążyć siebie lub innych opiekunów. Należy pamiętać, iż sytuacja, w której druga osoba wymaga od nas dużej pomocy i zaangażowania, może trwać kilka lub kilkanaście lat. Właśnie dlatego warto też zadbać o swoje zdrowie i komfort.