Swipe to the right

Jak wybrać wózek inwalidzki?

Jak wybrać wózek inwalidzki?
10 października 2016

Nasi klienci bardzo często, szukając odpowiedniego wózka dla siebie czy kogoś z rodziny, zastanawiają się na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze, co jest istotne a co mniej ważne w tego typu sprzętach. Wybór wózków jest bardzo duży, różnią się zastosowaniem, przeznaczeniem, parametrami technicznymi a także ceną. Kryteria doboru odpowiedniego wózka mogą być różne. Jednym z nich jest materiał z jakiego jest wykonany a co za tym idzie waga wózka. Modele z aluminium są na pewno lżejsze, co ułatwia zarówno choremu samodzielne poruszanie się, jak opiekunowi, który musi ten wózek pchać lub wnosić do mieszkania. Wózki aluminiowe w swojej ofercie posiada chociażby firma MDH:Wózek Inwalidzki VCWK9AH, Wózek Inwalidzki VCWK9AL, a także firma Antar jak na przykład: Wózek Inwalidzki SM-802. Wózki ze stali są troszkę cięższe ale nierzadko w atrakcyjniejszej cenie jak na przykład wózek firmy MDH:Wózek Inwalidzki Ręczny Basic czy firmy Vermeiren Wózek Inwalidzki Ręczny Jazz S50

Bardzo często ważna funkcją okazuję się możliwość złożenia wózka, tak aby mógł z łatwością zmieścić się do samochodu a także, żeby zajmował mało miejsca w domu, w chwili kiedy nikt z niego nie korzysta. Wózki, które posiadamy w ofercie w większości mają składaną ramę, ale są też modele bez tej funkcji. Wózki nie składane są bardziej zwrotne, przeznaczone dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Pacjenci bardziej samodzielni nierzadko aktywni sportowo bardzo chętnie korzystają z wózków typu Active jak na przykład: Wózek inwalidzki Vermeiren V300 Active, który ma możliwość regulacji środka ciężkości, co z pewnością ułatwia pokonywanie barier architektonicznych. Funkcja regulacji środka ciężkości jest także niezbędna dla pacjentów po amputacji.

Przeważnie wózki inwalidzkie występują w różnych rozmiarach, co świadczy głównie o szerokości siedziska. Powinno ono być dopasowane do pacjenta, ponieważ za szerokie sprzyja powstawaniu wad postawy a za wąskie jest po prostu niewygodne, a uciskane miejsca będą zagrożone wystąpieniem odleżyny. Szerokość siedziska powinna być kilka centymetrów większa od szerokości bioder chorego. Modele większe są też zazwyczaj bardziej wytrzymałe i można je obciążać większym ciężarem. Występują także wózki ze szczególnym uwzględnieniem dużej wagi jak na przykład: Wózek Inwalidzki Ręczny 28 wzmocniony dla osób ciężkich firmy Vermeiren.

Niektóre firmy zajmujące się zaopatrzeniem ortopedycznym, posiadają w swojej ofercie wózki specjalne jak na przykład: Wózek Inwalidzki Specjalny VCWK703 firmy MDH. Ma on bardzo wysokie oparcie, z możliwością rozłożenia a także stolik, jest to przydatne dla osób, które cały dzień spędzają na wózku i mogą w nim zarówno odpoczywać, spać jak i pracować. Wśród propozycji tej firmy możemy spotkać również wózek z funkcją toalety: Wózek Inwalidzki Stalowy z funkcją toalety VCWK4T.

Jak łatwo zauważyć, różne wózki maja różne zastosowanie a także wyposażenie i funkcje. Ważne jest, aby sprzęt był jak najlepiej dostosowany do pacjenta, ale też wygodny w użyciu dla opiekuna.

Dwa czynniki są bardzo ważne, mianowicie komfort i łatwość poruszania. Jeśli mamy pewną swobodę w wyborze wózka, warto przetestować wybrane modele, spędzając w nich ok. 20 min (test komfortu) a także sprawdzając jak daleko i jak łatwo będzie się jechać przy jednym ruchu ramion (w przypadku wózków standardowych). Wytrzymałość wózków na ogół jest bardzo dobra, ponieważ jest to sprzęt medyczny, który musi spełniać określone standardy, lecz mimo wszystko przed zakupem warto dowiedzieć się również o ewentualny serwis.

Odpowiednio dobrany wózek inwalidzki w istotny sposób wpływa na komfort nie tylko fizyczny ale i psychiczny pacjenta. Dobrze dobrany model musi współgrać ze stylem życia użytkownika, z tym jak często wychodzi z domu, jak często może liczyć na pomoc innych lub jaki jest charakter jego pracy czy sposób na spędzanie wolnego czasu. Poza tym zakup wózka inwalidzkie to często inwestycja na wiele lat. Musi być zatem nie tylko wygodny i odpowiadać nam pod względem designu ale także wytrzymały i niezawodny. Dlatego jeśli mamy taką możliwość to lepiej zainwestować w wózek producenta z tzw. "wyższej półki" niż co jakiś czas ponosić koszty związane z naprawami i ulepszeniami.