Swipe to the right

Odleżyny - jak ich uniknąć?

Odleżyny - jak ich uniknąć?
30 września 2016

Osoby ciężko chore nie rzadko zmuszone są do długotrwałego leżenia w łóżku. Niestety powoduje to szereg komplikacji. Jedną z najczęstszych powikłań, jest powstawanie odleżyn. Odleżyny to rany wywołane przewlekłym uciskiem, który sprawia, że krążenie w tych miejscach jest upośledzone. Najbardziej narażone na powstawanie takich ran są miejsca, gdzie tkanki mocno przylegają do kości np.: kość krzyżowa, pięty, kolana, pośladki, biodra,kręgosłup. Uważa się powszechnie, że odleżyny są domeną osób przebywających przewlekle w łóżku lub na wózku inwalidzkim, a do ich rozwinięcia potrzebny jest dłuższy okres czasu. Niestety, w sprzyjających okolicznościach, u szczególnie predysponowanych pacjentów odleżyna może rozwinąć już w ciągu kilku dni, a nawet jednej doby. Odleżyny bardzo często towarzyszą takim schorzeniom, jak udar mózgu, choroba Parkinsona, złamania, niewydolność krążenia, niedokrwistość, nowotwory. Wielu chorych boryka się również z problemem nietrzymania moczu, a zanieczyszczenie okolic pośladków i ciągłość wilgotnego środowiska dodatkowo sprzyja maceracji skóry i powstawania stanu zapalnego. Leczenie odleżyn jest bardzo trudne , dlatego lepiej im zapobiegać. Przede wszystkim powinnyśmy wyposażyć łóżko chorego w materac przeciwodleżynowy. Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy, są materace zmiennociśnieniowe, pneumatyczne oraz materace wykonane z gąbki, tzw gofrowane.

Materace zmiennociśnieniowe zbudowane są z wielu komór, które są naprzemiennie napełniane powietrzem. Powoduje to cykliczną zmianę punktów podparcia. Regulacja ciśnienia oraz napełnianie poszczególnych komór odbywa się za pomocą specjalnej pompy, którą zazwyczaj kupujemy w komplecie z materacem. Szukając materaca pneumatycznego, możemy spotkać dwa rodzaje: rurowe oraz bąbelkowe. Czym się różnią? Przede wszystkim materac rurowe są wyższe i bardziej wytrzymałe. Ich maksymalne obciążenie może być nawet do 130 kg, podczas gdy bąbelkowego tylko do 90 kg. Rurowe materace chronią lepiej, można je stosować nawet w przypadku dużego zagrożenia odleżyną. Sprawdza się lepiej także na łóżkach z łamanym leżem. Materace te różni też cena, bąbelkowe są zdecydowanie tańsze, ich koszt to ok. 130 zł, a rurowych ok 400 zł. Należy jeszcze pamiętać, że pod materac pneumatyczny zawsze położyć trzeba materac piankowy chociażby kilkucentymetrowy.

Inną kategorią materacy przeciwodleżynowych są materace gąbkowe, gofrowane. Zbudowane z szeregu kostek, które dopasowują się do uciskającej części ciała. Przy każdym ruchu kostki zmieniają swoje ułożenie masując ciało. Odpowiednio duża liczba kanałów między kostkami zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza a także poprawia mikrokrążenie w obrębie tkanek.

W celu uniknięcia odleżyn można stosować też różnego rodzaju wałki i poduszki. Dostępne są np. poduszki z otworem, które odciążają miejsca najbardziej narażone.

Skóra starszej osoby jest zwłaszcza chorej, wymaga również innej pielęgnacji, dlatego też warto zaopatrzyć kosmetyczkę pacjenta w specjalne produkty. Szeroki wybór mamy chociażby wśród kosmetyków Seni np. krem ochronny z argininą lub z tlenkiem cynku. Doskonale nawilża i dba o skórę Sudocrem, który rewelacyjnie sprawdza się w profilaktyce przeciwodleżynowej.

Odpowiedni materac, poduszki i kremy powinny zapobiegać powstawaniu odleżyn, natomiast jeśli rana już powstała trzeba o nią odpowiednio zadbać. Służą do tego m.in. specjalistyczne opatrunki i maści, które pozwalają goić się ranie w wilgotnym środowisku.

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku odleżyn, które należą do bardzo trudno gojących się ran. Dlatego też powinno się regularnie oglądać ciało chorego. Wszelkie zaczerwienienia, obrzęki lub tkliwość poszczególnych miejsc powinny zwrócić naszą uwagę. Należy często zmieniać pościel chorego, dokładnie osuszać skórę po myciu, zmieniać pozycję mniej więcej co 2 godziny, stosować kremy natłuszczające. Na pewno w poprawie ukrwienia i trofiki tkanek pomocny też będzie regularnie wykonywany masaż. W profilaktyce powstawania odleżyn ważną rolę odgrywać może również odpowiednia dieta. Pacjent powinien jeść dużo białka, zwłaszcza zwierzęcego, aby zapobiegać ujemnemu bilansowi azotowemu, odpowiednia ilość płynów chroni organizm przed odwodnieniem, z kolei dostateczna podaż witamin A, B2 i C zapewnia odpowiednie odżywienie i regenerację skóry.