Swipe to the right

Problem nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu
19 października 2016

Nietrzymanie moczu to mimowolne, niekontrolowane oddawanie moczu. Problem jest bardzo powszechny, szacuje się, że dotyka około 15% populacji. Dolegliwość występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn, jednak to kobiety częściej skarżą się z tego powodu. Nietrzymanie moczu bardziej powszechne jest wśród osób starszych. Około 60% kobiet i 13% kobiet po 60 roku życia zgłasza się z tym problemem do lekarza. Niemniej jednak występuje u osób młodszych, zwłaszcza u kobiet po 30 roku życia. Nietrzymanie moczu możemy podzielić ze względu na:

  • wiek,
  • rodzaj,
  • stopień.

Nietrzymanie moczu u młodych kobiet zazwyczaj ma charakter wysiłkowy, tzn podczas napinania mięśni brzucha dochodzi do mimowolnego popuszczania moczu. Takie sytuacje mają miejsce na przykład podczas kichania, śmiechu czy wysiłku fizycznego. Wynika to zazwyczaj z osłabienia mięśni dna miednicy, które odpowiadają za utrzymanie cewki w zamknięciu. Przyczyną wiotkości mięśni, oprócz wieku są przebyte ciąże i porody a także wszelkie ginekologiczne zabiegi chirurgiczne.

Kolejnym powodem mogą być zmiany hormonalne, przede wszystkim spadek poziomu estrogenu. Hormony te odpowiadają za elastyczność i sprężystość mięśniówki dna miednicy. Zwiotczałe mięśnie nie utrzymują już tak stabilnie narządów wewnętrznych, przez co zmienia się ich położenie.

Inne powody to na przykład otyłość, która obciąża cały organizm a ponadto tkanka tłuszczowa wewnętrzna powoduje ucisk na narządy wewnętrzne w tym na pęcherz. Przyczyną mogą być także nadużywane leki moczopędne lub zapalenia narządów układu moczowo-płciowego.

Oprócz wysiłkowego nietrzymania moczu wyróżniamy także nietrzymanie moczu z naglącym parciem, spowodowane nadreaktywnością pęcherza. W tego rodzaju przypadłości występuje nagła potrzeba oddania moczu i zazwyczaj w kilka sekund dochodzi do jego wypływu. Skurcz mięśni pęcherza występuje nagle i za wcześnie, zanim jeszcze sygnał dotrze do mózgu.

U mężczyzn często występuje nietrzymanie moczu z powodu pełnego pęcherza jest ono spowodowane przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza, który jest wypełniony i często bardzo rozciągnięty, a mocz stale lub okresowo bezwiednie wycieka. Ten typ nietrzymania moczu najczęściej występuje u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.

U pacjentów po 60 raku życia najczęstszą przyczyna opisywanych dolegliwości jest osłabienie układu mięśniowego oraz zaburzenia hormonalne. Niedobór estrogenów występujący w trakcie i po menopauzie skutkuje obniżeniem elastyczności więzadeł i mięśni stabilizujących szyjkę macicy, pęcherz i cewkę moczową. Powodem może być także uszkodzenie zwieraczy pęcherza moczowego na skutek chociażby operacji przerośniętej prostaty. Zaburzenia neurologiczne związane z trzymaniem moczu pojawiają się nierzadko wspólnie z takimi chorobami jak: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, neuropatia. Zaburzenia świadomości również przyczyniają się do nieprawidłowego trzymania i oddawania moczu na przykład w przebiegu choroby Alzhaimera, udaru mózgu lub chorób psychicznych.

Nietrzymanie moczu chociażby w najmniejszym stopniu jest bardzo krępujące i większość chorych chciałaby zachować to w tajemnicy. Na szczęście na rynku dostępna jest szeroka oferta zaopatrzenia medycznego. Środki chłonne stosowane są zarówno w przebiegu leczenie jak i w sytuacji, kiedy leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów. Wśród tych produktów znajdziemy zarówno wkładki przeznaczone do lekkiego nietrzymania moczu jak i pieluchomajtki dla chorych z ciężką inkontynencją:

  • wkładki urologiczne stworzone z myślą o kobietach i mężczyznach prowadzących aktywny tryb życia, ceniących sobie komfort i bezpieczeństwo oraz dyskrecję. Przeznaczone dla osób z lekką i średnią inkontynencją. Mają anatomiczny kształt, przez co są wygodne, dopasowane do ciała i niekrępujące. Tego typu wkładki posiada chociażby marka Seni oraz Tena: wkładki urologiczne Seni lady normal, czy dla panów wkładki Seni man extra, wkłady anatomiczne Tena lady extra,
  • pieluchy anatomiczne przeznaczone dla osób ze średnim i dużym stopniem nietrzymania moczu, które prowadzą aktywny tryb życia. Wyglądają jak duże wkładki, jednak mają o wiele większą powierzchnię absorpcji i powierzchnię zabezpieczającą przed przepuszczeniem moczu. Są to produkty takie jak: san Seni normal,
  • majtki chłonne przeznaczone dla osób z większym natężeniem nietrzymania moczu, z ograniczoną sprawnością fizyczną (leżących) lub takich, które mogą nieświadomie usunąć zwykłą pieluchę anatomiczną. Majtki chłonne Seni active, pieluchy anatomiczne Tena pants super,
  • pieluchomajtki stworzone z myślą o chorych z ciężkim nietrzymaniem moczu, leżących: super Seni.

Wszystkie wspomniane produkty posiadają różne stopnie chłonności i są w różnych rozmiarach, dlatego też znacznie lepiej się sprawdzają niż zwykłe podpaski czy wkładki. Środki chłonne posiadają skuteczniejszy wkład chłonny, specjalny system "odour stop", zapobiegający przykremu zapachowi a także są bardziej oddychające, co zapewnia komfort skórze.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, także warto o nią odpowiednio zadbać. Służą do tego profesjonalne kosmetyki na przykład z linii Seni care: pianka myjąco - pielęgnująca, olejek pielęgnujący, chusteczki nasączone.

Warto też wspomnieć, iż lekki i średni stopień nietrzymania moczu z powodzeniem da się leczyć lub rehabilitować. Z pewnością pomocne mogą być ćwiczenia mięśni Kegla, umiarkowany wysiłek fizyczny, elektrostymulacja a także terapia wibracyjna. Mimo, iż jest to krępujący problem, warto jak najwcześniej udać się do lekarza, aby mógł zaproponować formę leczenia. Leczenie zachowawcze jest skuteczne nawet w 70% przypadków, czasem jeśli nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarze decydują się na zabieg, który najczęściej wykonuje się u kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, chorych obu płci cierpiących na schorzenia neurologiczne oraz nietrzymanie moczu z powodu tzw. naglących parć oraz mężczyzn z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po operacjach gruczołu krokowego.