Swipe to the right

Toaleta dla niepełnosprawnych - niezbędne pomoce do łazienki.

Toaleta dla niepełnosprawnych - niezbędne pomoce do łazienki.
6 września 2017

Codzienna toaleta osobom zdrowym nie przysparza większych problemów, natomiast dla osób chorych, niepełnosprawnych może być uciążliwa a dla opiekunów stanowi czasem jeden z trudniejszych elementów opieki. Dla osób leżących codzienna higiena jest w szczególności ważna, aby uniknąć podrażnień i odleżyn. W tym artykule chcemy przedstawić kilka rozwiązań, które z pewnością będą stanowić ogromną pomoc. Do wyboru mamy między innymi krzesełka prysznicowe, fotele sanitarne a także bardziej zaawansowane produkty jak na przykład podnośniki kąpielowo-transportowe.

Podnośniki kąpielowe - rodzaje podnośników kąpielowych

Podnośnik kąpielowo-transportowy przeznaczony jest do podnoszenia i przemieszczania osób z problemami ruchowymi. Podnośnik z nosidłem wykonanym ze specjalnego materiału, umożliwia mycie pacjenta bezpośrednio w wannie. Producenci posiadający podnośniki w swojej ofercie to między innymi: Vermeiren. Urządzenia te wyposażone są w kółka, dzięki czemu przenoszenie chorego z pokoju do łazienki jest bardzo łatwe i nie wymaga siły. Konstrukcja podnośników umożliwia podnoszenie pacjentów z łóżka, z wózka ale również z pozycji podłogi. Podnośnik sterowany jest za pomocą pilota. Bardziej poręczną wersją podnośnika do kąpieli są podnośniki Kanjo, które dzięki niewielkim rozmiarom zmieszczą się w każdej łazience i można je zamontować w dowolnym miejscu na wannie. Podnośnik ten również sterowany jest pilotem.

Osoby starsze o ograniczonej sprawności ruchowej często boją się korzystać z prysznica, czy brać kąpiel w wannie. Codziennemu myciu towarzyszy obawa, że mogą się pośliznąć, przewrócić, co z pewnością przyczyniło by się do pogorszenia kondycji. Brak siły oraz koordynacji ruchowej powoduje problem także z wejściem i wyjściem z wanny. Wszelkim ograniczeniom osób starszych na przeciw wychodzą producenci różnorodnych artykułów, które ułatwiają codzienne korzystanie z toalety.

Krzesła toaletowe, taborety prysznicowe - jakie krzesełko do wanny?

Jako wyposażenie łazienki możemy także zastosować ławkę do wanny, polecaną osobom o obniżonej sprawności ruchowej, którym wstawanie z wanny przysparza dużych trudności. Krzesło prysznicowe z oparciem lub taboret są doskonałą alternatywą dla ławki. Dzięki przyssawkom są stabilne, co umożliwia bezpieczne korzystanie z wanny czy prysznica podczas czynności sanitarnych.

Wyżej wymienione produkty są nieodzowną pomocą nie tylko dla osób starszych czy niepełnosprawnych, ale także dla pacjentów z chwilową niedyspozycją. Krzesła prysznicowe wykorzystywane są przez ludzi kontuzjowanych, po wypadkach, ze złamanymi kończynami. Chętnie korzystają z nich także opiekunowie osób starszych, ponieważ mają pewność, że ich podopieczny jest lepiej zabezpieczony przed niepotrzebnym upadkiem.

Fotele sanitarne, krzesła toaletowe

Wygodnym rozwiązaniem w pokoju pacjenta jest również fotel sanitarny (krzesło toaletowe). Przeznaczony jest jako przenośna toaleta dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Fotel sanitarny ułatwia wykonywanie czynności fizjologicznych użytkownikowi oraz czynności pielęgnacyjnych jego opiekunom. Może także być stosowany pod prysznicem. Fotel jest lekki, dzięki czemu z łatwością można go przenosić a pojemnik sanitarny jest zdejmowany, co ułatwia jego opróżnianie oraz utrzymanie w czystości.

Nasadki na toaletę - nakładki podwyższające na sedes

Kolejnym udogodnieniem w toalecie jest nasadka podwyższająca sedes Clipper, która stosowana jest jako ortopedyczny środek pomocniczy, podwyższający sedes do poziomu wygodnego dla użytkownika. Takie podwyższenie sedesu jest konieczne dla pacjentów, którzy ze względu na swe schorzenie nie są w stanie usiąść na sedesie o standardowej wysokości. Są to chociażby pacjenci z wstawioną endoprotezą, którzy mają zalecenie, aby nie siadać na zbyt niskim poziomie. Clipper I jest podstawową wersją mocowaną na przyssawki, Clipper II jest bardziej stabilny, ponieważ posiada 4 klipsy, za pomocą których montuje się go do sedesu. Z kolei Clipper III wyposażony jest w pokrywę, a Clipper IV ma dodatkowo poręcze ułatwiające wstawanie.

Dla każdego człowieka samodzielność i zachowanie prywatności jest sprawą bardzo istotną. Dlatego jeśli ograniczenia chorego nie uniemożliwiają samodzielnej toalety, opiekunowie powinni poszukać rozwiązań, które na to pozwolą. Czasem rozwiązanie niektórych problemów i ograniczeń jest o wiele łatwiejsze niż myślimy. Warto więc poszukać produktów, które chociaż w jakiejś części ułatwią nam funkcjonowanie lub opiekę nad bliskimi.