Swipe to the right

Zdrowe stopy - Jakie wkładki na płaskostopie? Jakie wkładki na koślawe pięty?

Zdrowe stopy - Jakie wkładki na płaskostopie? Jakie wkładki na koślawe pięty?
27 października 2016

Stopa swoją budową i funkcją przystosowana jest do dźwigania i elastycznego przenoszenia ciężaru ciała w czasie chodu, do amortyzowania wstrząsów powstających w czasie poruszania się. Zdrowe stopy są ważnym elementem zdrowia całego organizmu. Stopy chore, zniekształcone utrudniają poruszanie się, sprawiają ból i powodują zmęczenie.

Prawidłowo zbudowana stopa powinna mieć trzy punkty podparcia, tzn, kość piętową, głowa I. kości śródstopia oraz głowa V. kości śródstopia. Pomiędzy tymi punktami rozciągają się sklepienia: podłużne oraz poprzeczne. Łuki stopy, czyli sklepienia mają za zadanie umożliwiają przede wszystkim przenoszenie dużych obciążeń oraz amortyzację wstrząsów. Odbicie zdrowej stopy, czyli ślad postawiony przez bosą stopę na papierze, wykazuje charakterystyczne wgłębienie.

Stopy powinny ustawiać się w linii prostej, czyli patrząc z przodu kolana powinny być ustawione na wprost, nie wychylać się ani do wewnątrz ani do zewnątrz. Pięta widziana od tyłu jest przedłużeniem goleni i jest prawie prostopadła do podłoża.

Jeżeli łuki stopy zaczynają się obniżać, mamy do czynienia z płaskostopiem podłużnym lub poprzecznym. Wada ta rozwija się w sytuacji, gdy aparat więzadłowo-mięśniowy jest za mało wydolny w stosunku do obciążeń stopy.

Płaskostopie poprzeczne i płaskostopie podłużne - Przyczyny

  • długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej i/lub częstym dźwiganiu ciężarów, połączonym ze zmniejszeniu napięcia i siły mięśni. Osłabieniu ulegają głównie mięśnie: piszczelowy przedni i tylny, strzałkowe oraz podeszwowe stopy,
  • nadwadze,
  • noszeniu na co dzień zbyt ciasnych butów na twardej podeszwie, które krępują swobodne ruchy stopy,
  • zaniedbaniu wad wrodzonych u dzieci.

Płaskostopie - leczenie, korygowanie

Płaskostopie z powodzeniem można korygować u dzieci poprzez ćwiczenia oraz specjalne obuwie ortopedyczne lub obuwie wyposażone we wkładki ortopedyczne. U dorosłych znacznie trudniej jest korygować wady postawy, jednak można wspomagać funkcjonowanie stóp również za pomocą odpowiednich wkładek ortopedycznych.

Stopy płaskie znacznie szybciej ulegają przeciążeniu, przez co są bardziej wrażliwe i szybciej się męczą dlatego też osobom z tą dysfunkcją stóp polecane są specjalne wkładki, które amortyzują wstrząsy oraz powodują równomierne rozłożenie obciążeń. Wkładki korygujące zapobiegają opadaniu sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy. Podpierają sklepienie podłużne stopy. Dzięki zastosowaniu peloty korzystnie zmieniają rozkład nacisków na podeszwowej stronie przedniej części stopy. Pełnią funkcję amortyzatora znacząco redukując mikrowstrząsy powstające w czasie zetknięcia pięty z twardym podłożem. Natomiast wkładki żelowe pomagają optymalnie rozłożyć nacisk wywierany na stopę przez ciężar całego ciała, redukują bóle stóp, nóg oraz dolnego odcinka pleców, a także podrażnienia związane ze wstrząsami oraz naciskiem wywieranym na stopy. Absorbują 96,3% energii wstrząsu.

Koślawe stopy - Co to jest?

Stopa koślawa jest ustawiona przyśrodkowo, czyli w pronacji. Charakterystycznym objawem tego zniekształcenia stóp jest koślawość pięty. Fizjologiczna wartość koślawości wynosi mniej więcej 5st. W przypadku stopy płasko-koślawej wartość skręcenia pięty jest większa niż wspomniana norma, co prowadzi do opierania się stóp na brzegach przyśrodkowych, może to być wada wrodzona, jednak znacznie częściej jest nabywana już w okresie dzieciństwa na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia lub oraz ubrań, które krępują swobodne ruchy stóp, nadwagi oraz za wczesnego zmuszania dziecka do chodzenia. W miarę postępu zniekształcenia narastają dolegliwości bólowe, stopy męczą się nawet przy niewielkim wysiłku. Na skórze pojawiają się modzele i otarcia.

Stopa koślawa oraz stopa szpotawa bardzo często występuje razem z taką samą patologią kolan, dlatego też ewentualna korektę wad u dzieci powinno zacząć się jak najwcześniej, a dodatkowo wspomagać zaopatrzeniem ortopedycznym. W zasadzie stopy są jednym z ważniejszych elementów warunkujących prawidłową postawę. Niepokojącym sygnałem jest ciągłe zmęczenie nóg, bólu w obrębie stóp, stawów skokowych, podudzi lub kolan. Ukryte wady stóp mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości i uszkodzenia kręgosłupa (np. skolioza u dzieci), a także prowadzą do nieprawidłowego sposobu chodzenia. Nieleczone przyczyniają się do zwyrodnienia stawów a nawet dyskopatii. Ich dysfunkcje przekładają się na zdrowie i odpowiednie funkcjonowanie między innymi kolan, bioder a w szczególności kręgosłupa. Do korekcji lub zahamowania rozwoju pięty koślawej służą wkładki supinacyjne, czyli unoszące wewnętrzną krawędź stopy.

Haluksy - leczenie haluksów

Obok wad stóp, często razem występują deformacje palców takie jak haluksy, o które zostały potraktowane jako oddzielny temat oraz równie popularne palce młotkowate. Patologia ta polega na trwałym zgięciu palca, najczęściej II.i/lub III. stopy. Jest to wynikiem zazwyczaj wcześniejszych wad (np. haluksy) ale również noszenia nieodpowiedniego obuwia, zbyt ciasnego, za małego lub bardzo wąskiego. Objawami palców młotkowatych jest zazwyczaj ból, wynikający ze stałego ucisku i ocierania grzbietu palca. Z czasem na jego powierzchni tworzy się zrogowacenie, które w początkowym etapie można likwidować mocząc i ścierając nagniotek. Przy takim ustawieniu palca na jego opuszce tworzy się odcisk, modzel, ponieważ budowa tych palców nie została dostosowana, aby tworzyć podporę organizmu. Jeśli wad nie da się skorygować, warto zaopatrzyć się w produkty, które zmniejszają ból, a także nie dopuszczają do dalszego rozwoju deformacji. W sklepach medycznych i aptekach dostępne są różnorodne wkładki, osłony, oraz aparaty. Zapewniają one rozciąganie ściśniętych palców i poprawiają ich ustawienie. Dodatkowo chronią wierzch i opuszki palców przed otarciem oraz pomagają zredukować naprężenia i ból spowodowany zniekształceniem palców.